logo image
STRONA GŁÓWNA
SANKTUARIUM
PARAFIA
MUZEUM
GALERIA
CZYTELNIA
OGŁOSZENIA
PORZĄDEK MSZY ŚWIĘTYCH
Kancelaria
wtorek
9.00 - 10.00
środa
pół godziny
po wieczornej Mszy św.
sobota
9.00 - 10.00


logo image

<logo image

logo image
STRONA GŁÓWNA
Rozpocznie się proces kanonizacyjny bł. ks. Jerzego Popiełuszki PDF Drukuj E-mail

uratowany.jpg

 

W ubiegłym tygodniu, w weekendowym wydaniu "Naszego Dziennika" czytamy o rozpoczynającym się procesie w sprawie cudu za wstawiennictwem kapelana "Solidarności". To otwarcie drogi do jego kanonizacji.


Proces zainaugurowany zostanie we francuskiej diecezji Creteil. Tam właśnie w jednym ze szpitali we wrześniu 2012 r. doszło do niewytłumaczalnego medycznie uzdrowienia Francois Audelana, 56-letniego mężczyzny, chorego na rzadko występującą postać raka krwi.

Francuski ksiądz wezwany do umierającego mężczyzny odmówił przy nim modlitwę do bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Ten młody kapłan, który kilka miesięcy wcześniej modlił się przy grobie męczennika w Warszawie, powiedział: "Jerzy, jeżeli masz coś zrobić, to w tej chwili jest dobry moment" i udzielił pacjentowi sakramentu chorych.

Następnego dnia mężczyzna obudził się zdrowy. Lekarze, którzy dogłębnie go zbadali, nie stwierdzili oznak jakiejkolwiek choroby.

"Nasz Dziennik" zapowiada, że wszelkie szczegóły dotyczące procesu zostaną przedstawione w najbliższym czasie przez kurię warszawską.

 

             "Uratowany przez Księdza Jerzego"


W Thiais pod Paryżem uroczyście otwarto wczoraj proces kanonizacyjny bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

To podniosłe wydarzenie rozpoczęła Msza Święta pod przewodnictwem ks. prof. Józefa Grzywaczewskiego. Wzięli w niej udział liczni duchowni na czele z postulatorem procesu ks. prałatem Tomaszem Kaczmarkiem, notariuszem w procesie ks. prof. Józefem Naumowiczem i rektorem Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. infułatem Stanisławem Jeżem.

Wśród obecnych, poza cudownie uzdrowionym z raka za przyczyną bł. ks. Jerzego Popiełuszki François Audelanem i jego małżonką Chantal, był również bratanek kapelana „Solidarności” Marek Popiełuszko, który na uroczystości przyleciał ze Stanów Zjednoczonych.

W homilii ks. prof. Józef Naumowicz przywołał w skrócie życiorys księdza Jerzego Popiełuszki, kładąc akcent na jego wyjątkową charyzmę przyciągania do siebie ludzi.

– Ksiądz Jerzy Popiełuszko to męczennik za wiarę. Ewangelia, którą usłyszeliśmy, mówi wyraźnie: męczennik to jest świadek Chrystusa, ten, który jest wierny Chrystusowi do końca, aż do oddania życia za wiarę. On kocha tak jak Chrystus, a jednocześnie jest prześladowany i znienawidzony jak Chrystus – mówił ks. Naumowicz. Notariusz w procesie kanonizacyjnym Księdza Jerzego dodał, że dewizą męczennika komunizmu było zwyciężanie zła dobrem.

– Polacy są bardzo szczęśliwi, że w ostatnich latach wydarzył się cud we Francji po beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II, a niedawno drugi za przyczyną księdza Jerzego Popiełuszki. Muszą trwać jeszcze prace, które mają potwierdzić autentyczność tego cudu, byśmy mogli dojść do dnia kanonizacji, rozprzestrzeniając Jego posłanie wiary, przebaczenia, wolności od nienawiści, wrażliwości i otwartości na innych, bo to był sekret jego charyzmatu – podkreślił ksiądz profesor.

Po Eucharystii nastąpiło uroczyste zaprzysiężenie wszystkich członków trybunału, który zbada prawdziwość cudu. – Oddajemy Duchowi Świętemu tę komisję śledztwa, która rozpatrzy w imieniu Kościoła uzdrowienie naszego brata przez pośrednictwo ks. Jerzego Popiełuszki. Trzeba je oddać pod osąd Kościoła. Kongregacja Świętych pozwoli Papieżowi Franciszkowi rozpatrzyć, czy to uzdrowienie, które jest łaską Boga, dokonało się przez przyczynę księdza Jerzego Popiełuszki – powiedział ks. bp Michel Santier.

Była to pierwsza i jedyna otwarta sesja publiczna, teraz zaczną się zamknięte przesłuchania świadków i będą zbierane dowody religijne i medyczne, które ostatecznie mają potwierdzić, że uzdrowienie François Audelana dokonało się w sposób nadprzyrodzony. Na zakończenie sobotnich uroczystości François i jego żona Chantal podziękowali wszystkim zebranym za przybycie i modlitwę. – Przeżyłem łaskę osamotnienia w moim cierpieniu, a potem otrzymałem łaskę uzdrowienia poprzez przeszczep szpiku kostnego. Dziękuję za tych wszystkich, którzy do mnie przychodzili i za łaskę codziennej Eucharystii – powiedział wzruszony François Audelan. 

 

< Poprzedni   Następny >
Dzisiaj jest:
16 Lipca 2019
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Andrzej, Benedykt,
Dzierżysław,
Dziersław, Eustachy,
Eustachiusz, Faust,
Maria Magdalena,
Marika, Ostap, Ruta,
Stefan
Do końca roku zostało 169 dni.
Siła różańca
croppednowennapompejanska.jpg
Rycerze Kolumba
level0_logo.gif


diecezja_m.gif

biblia.png

serwispapieski_2.png 

Gościmy
Aktualnie jest 37 gości online
Statystyka
Użytkownicy: 43
Newsy: 1425
Odnośniki: 18
odwiedzających: 4053125