logo image
STRONA GŁÓWNA
SANKTUARIUM
PARAFIA
MUZEUM
GALERIA
CZYTELNIA
OGŁOSZENIA
PORZĄDEK MSZY ŚWIĘTYCH
Kancelaria
wtorek
9.00 - 10.00
środa
pół godziny
po wieczornej Mszy św.
sobota
9.00 - 10.00


logo image

<logo image

logo image
STRONA GŁÓWNA
Tłusty czwartek - "Podaruj pączka biednym" PDF Drukuj E-mail
sam_2480.jpgTłusty czwartek to czas "słodkiego szaleństwa" przed okresem Wielkiego Postu. Z tej okazji w naszej parafii odbyła się akcja charytatywna "Podaruj pączka biednym". Dzięki ofiarności parafian zebrano ok 100 pączków, które zostały przekazane potrzebującym i bezdomnym we włocławskim schronisku. Do końca lutego trwa jeszcze akcja "Herbata dla potrzebujących" pod hasłem "Hot tea". Dziękujemy wszystkim darczyńcom.

Wielki Post jest dla każdego katolika okresem wyrzeczeń i refleksji. Zamiast hucznych zabaw i obfitych posiłków powinniśmy się w spokoju przygotować na przeżywanie wydarzeń, które stanowią fundament naszej wiary, czyli ukrzyżowania Chrystusa i jego zmartwychwstania. Przed długim odpoczynkiem od ucztowania, należy jednak najeść się na zapas. Ostatnią okazją do bezkarnego obżarstwa jest tak zwany tłusty czwartek. Dzień ten wypada w ostatni czwartek przed wielkim postem, w związku z czym jest świętem ruchomym, a data zależna jest od dni, w jakich obchodzi się Wielkanoc.

Jaka jest historia tego święta i jakie zwyczaje są z nim związane?

Mało kto z nas zna historię tłustego czwartku i kojarzony jest on przede wszystkim z pączkami. Tymczasem tradycja jest dość zaskakująca i wywodzi się sprzed sześciuset lat. Początkowo dniem objadania się wcale nie był czwartek, ale najczęściej wtorek (ostatki), a zamiast pączków jedzono najczęściej słoninę, boczek i wiele rodzajów mięsa. W XVIII wieku zaczął zmieniać się jadłospis, a pełnotłuste potrawy powoli były zastępowane pączkami, faworkami i plackami różnego typu. Do kulinarnych ciekawostek należy dawny zwyczaj, kiedy tłustoczwartkowa moda kulinarna zmieniała się i podążała w dziwnych kierunkach. Popularnością cieszyły się bowiem pączki, ale? nadziewane słoniną, mięsem i boczkiem.

Z kolei w XIX wieku czwartkowe święto należało do kobiet i to właśnie one świętowały w większym stopniu aniżeli mężczyźni. W tłusty czwartek krakowskie przekupki urządzały sobie tak zwany ?babski comber? . Na czym on polegał? W tym czasie przedstawiciele płci brzydszej byli często nagabywani i wyśmiewani przez kobiety, które miały zwyczajowe prawo do robienia tego, co tylko chciały. Bywało, że rozszarpywały kukłę symbolizującą mężczyznę i podchmielone siały zamęt w mieście. Do dzisiaj znany jest legendarny strach płci męskiej przed magiczną siłą ?babskiego combru?, któremu nie sposób się przeciwstawić. Alternatywna nazwa tłustego czwartku, czyli comber, wywodzi się właśnie od krakowskich obyczajów.

Tłusty czwartek obecnie

W dniu dzisiejszym święto obchodzone jest już na równi przez mężczyzn i kobiety, a w przeciągu lat zyskał miano dnia kulinarnego. Głównym motywem przewodnim jest wszak możliwość objadania się, a symbolem są wspomniane pączki i faworki. Zarówno jedne jak i drugie oferowane są w dużych ilościach i różnych formach przez piekarnie i cukiernie. Wśród Polaków dominuje jednak pogląd, że najsmaczniejsze są te wypiekane w domowych warunkach. Do popularnych wypieków, którymi raczą się Polacy, należą rurki z kremem a także drożdżówki.

Po co jeść pączki oprócz tego, że są one przepyszne? Przede wszystkim dlatego, że istnieje pewien przesąd zmuszający nas do zachowania tej tradycji. Otóż jeśli w tłusty czwartek nie zje się ani jednego pączka, w kolejnych miesiącach nic nie będzie się udawało.

zaczerpnięto z internetu.

Zapraszamy do galerii

 

< Poprzedni   Następny >
Dzisiaj jest:
24 Maja 2019
Piątek
Imieniny obchodzą:
Cieszysława, Estera,
Jan, Joanna, Maria,
Mokij, Wincenty,
Zuzanna, Zula
Do końca roku zostało 222 dni.
Siła różańca
croppednowennapompejanska.jpg
Rycerze Kolumba
level0_logo.gif


diecezja_m.gif

biblia.png

serwispapieski_2.png 

Gościmy
Aktualnie jest 11 gości online
Statystyka
Użytkownicy: 43
Newsy: 1422
Odnośniki: 18
odwiedzających: 3938981