logo image
STRONA GŁÓWNA
SANKTUARIUM
PARAFIA
MUZEUM
GALERIA
CZYTELNIA
OGŁOSZENIA
PORZĄDEK MSZY ŚWIĘTYCH
Kancelaria
wtorek
9.00 - 10.00
środa
pół godziny
po wieczornej Mszy św.
sobota
9.00 - 10.00


logo image

<logo image

logo image
STRONA GŁÓWNA
Otwarcie Muzeum Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki PDF Drukuj E-mail
muzeum_1.jpg

„Aby z tej śmierci wyrosło dobro, jak z krzyża zmartwychwstanie”

Te słowa św. Jana Pawła II stały się myślą przewodnią otwartego dnia 7 czerwca 2015 roku we Włocławku, w piątą rocznicę beatyfikacji ks. Jerzego, Muzeum Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Muzeum powstało przy Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w ramach projektu „Szlak męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki” realizowanego z udziałem środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Otwarcie rozpoczęło się uroczystą Eucharystią z udziałem władz wojewódzkich i samorządowych, pod przewodnictwem J.E. ks. Bp. Wiesława Alojzego Meringa. W swojej homilii ks. Biskup nawiązał do św. Jana Pawła II, który rozpoczął proces beatyfikacyjny ks. Jerzego. „Papież 7 czerwca 1991 roku we Włocławku po raz pierwszy jako głowa kościoła nazwał to co stało się  w życiu ks. Jerzego, męczeństwem. (...) Kulturę Europy tworzyli męczennicy, męczennicy trzech pierwszych stuleci.  Tworzyli ją także inni męczennicy u nas w ostatnich dziesięcioleciach. Tak, dodał, żeby nie było już żadnych wątpliwości, tworzył ją ks. Jerzy”. Po zakończeniu Mszy św. nastąpiło uroczyste poświęcenie i oficjalne otwarcie Muzeum.

Ekspozycja muzeum to połączenie dźwięku, obrazu i światła oraz interaktywnych multimediów. W ten nowoczesny sposób przekazywane są światu a zwłaszcza ludziom młodym wartości, które głosił ks. Popiełuszko. Dwie sale muzeum są połączeniem kina, telewizji, elementów animacji oraz innych efektów wizualnych i dźwiękowych. Zwiedzający obejrzą filmy, inscenizacje oraz materiały archiwalne, po których oprowadza wirtualny przewodnik. Pomieszczenie trzecie jest salą interaktywną, gdzie można zapoznać się z multimedialnymi materiałami dotyczącymi życia, śmierci i działalności błogosławionego męczennika, jak również z różnymi formami kultu, który rozwija się na całym świecie.  

  Na zakończenie ojciec Michał M. Krysztofowicz, Generał Zgromadzenia Braci Pocieszycieli, powiedział: „Jesteśmy dziś świadkami, że ze śmierci błogosławionego ks. Jerzego wyrosło dobro, tak jak z Krzyża Zmartwychwstanie. Ciało Męczennika wrzucone w nurt Wisły, podobne do ziarna wrzuconego w żyzną ziemię, przynosi na naszych oczach obfite owoce. Zamknięty w Kościele, przed dwoma tygodniami okres paschalny, przypomniał nam, że Chrystus w całej pełnij odniósł zwycięstwo nad grzechem, śmiercią  i ludzką nieprawością.  Zwycięstwo to, odniósł również  w życiu bł. Księdza Popiełuszki” – Wierność, której dochował do końca - Ewangelii, Krzyżowi i Ojczyźnie staje się zadaniem do odrobienia przez każdego z nas. Niech dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w misję przybliżenia ostatniej drogi ks. Jerzego sam Bóg będzie nagrodą”.

                              

                                                                       o. Damian M. Kosecki CCG – Kustosz Muzeum

Zapraszamy do galerii

< Poprzedni
Dzisiaj jest:
18 Czerwca 2019
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Efrem, Elżbieta,
Gerwazy, Leonia,
Marek, Marina, Paula
Do końca roku zostało 197 dni.
Siła różańca
croppednowennapompejanska.jpg
Rycerze Kolumba
level0_logo.gif


diecezja_m.gif

biblia.png

serwispapieski_2.png 

Gościmy
Aktualnie jest 45 gości online
Statystyka
Użytkownicy: 43
Newsy: 1422
Odnośniki: 18
odwiedzających: 3971574