logo image
STRONA GŁÓWNA
SANKTUARIUM
PARAFIA
MUZEUM
GALERIA
CZYTELNIA
OGŁOSZENIA
PORZĄDEK MSZY ŚWIĘTYCH
Kancelaria
wtorek
9.00 - 10.00
środa
pół godziny
po wieczornej Mszy św.
sobota
9.00 - 10.00


logo image

<logo image

logo image
STRONA GŁÓWNA
31 ROCZNICA MĘCZEŃSKIEJ ŚMIERCI BŁ. KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI PDF Drukuj E-mail
„Matko. Może jeszcze nigdy tak jak teraz nie trzeba było, abyś wzięła w swe macierzyńskie dłonie, serca i umysły Polaków. Abyś wzięła w swe ręce losy mojego Narodu”. JP II

18 października 2015 roku w Sanktuarium Męczeństwa Bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku, odbyły się obchody upamiętniające 31 rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego męczennika. Uroczystość rozpoczęła się na włocławskiej tamie, gdzie kustosz Sanktuarium a jednocześnie Proboszcz Parafii Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku, o. Damian Kosecki CCG, przywitał przybyłych gości, delegacje z zakładów pracy, poczty sztandarowe i przedstawicieli władz. Podziękował wszystkim, iż czczą i kultywują pamięć tego wielkiego Kapłana i postawił jednocześnie pytanie wszystkim obecnym o sens bycia autentycznym Polakiem i wiarygodnym chrześcijaninem. Prosił też w imieniu wszystkich obecnych o wstawiennictwo ks. Popiełuszkę aby zawsze i za wszelką cenę Polacy szukali pokoju. Po złożeniu kwiatów nastąpiło procesyjne przejście do Sanktuarium na uroczystą Eucharystię, której przewodniczył ks. Prałat Zbigniew Szygenda, proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela we Włocławku i jednocześnie kapelan Solidarności.

 Na koniec Mszy św. Ojciec Damian podkreślił jak bardzo rozwija się kult Ks. Jerzego mimo trudnych dla Kościoła czasów. „Kult księdza Jerzego rozwija się z roku na rok. Rozprzestrzenia się po całym świecie. Znajdujemy jego ślady w Stanach Zjednoczonych, Australii, we wszystkich krajach Europy nawet tych najbardziej zlaicyzowanych. Poszukując śladów kultu znalazłem go nawet na Syberii w maleńkiej wiosce Wierszyna, gdzie żyje polska społeczność. Powstają coraz to nowe pomniki, szkoły i instytucje przyjmują ks. Jerzego za swojego patrona, są już 4 parafia po wezwaniem ks. Popiełuszki. Władze komunistyczne „zamykając usta” ks. Jerzemu otworzyły go na cały świat. Jego kult, jego myśl rośnie i rozprzestrzenia się w ogromnym tempie”. Obecnym zadał też kolejne pytanie: „Za rok kolejna rocznica. Czy coś się zmieni w naszym kraju, w nas?”

Uroczystość zamknęła krótka modlitwa słowami Jana Pawła II: „Matko. Może jeszcze nigdy tak jak teraz nie trzeba było, abyś wzięła w swe macierzyńskie dłonie, serca i umysły Polaków. Abyś wzięła w swe ręce losy mojego Narodu”.

galeria 1

galeria 2

galeria 3

galeria 4

 

< Poprzedni   Następny >
Dzisiaj jest:
16 Lipca 2019
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Andrzej, Benedykt,
Dzierżysław,
Dziersław, Eustachy,
Eustachiusz, Faust,
Maria Magdalena,
Marika, Ostap, Ruta,
Stefan
Do końca roku zostało 169 dni.
Siła różańca
croppednowennapompejanska.jpg
Rycerze Kolumba
level0_logo.gif


diecezja_m.gif

biblia.png

serwispapieski_2.png 

Gościmy
Aktualnie jest 16 gości online
Statystyka
Użytkownicy: 43
Newsy: 1425
Odnośniki: 18
odwiedzających: 4053029