STRONA GŁÓWNA arrow PARAFIA
Tłusty czwartek PDF Drukuj E-mail

pczek.jpgPączki królują na polskich stołach w tłusty czwartek już co najmniej od XVIII wieku. Pisał o nich ks. Jędrzej Kitowicz w "Opisie obyczajów za panowania Augusta III". Według jego słów pączek powinien być "...tak pulchny, tak lekki, że ścisnąwszy go w ręku, znowu się rozciąga do swej objętości, a wiatr zdmuchnąłby go z półmiska".Karnawał czyli mięsopust
Przywykliśmy nazywać karnawałem okres zaczynający się zaraz po Bożym Narodzeniu. Już w styczniu organizowane są wszak bale zwane karnawałowymi. Dlatego tłumaczenie słowa "karnawał" wydaje nam się nielogiczne. Otóż pochodzi ono ze skrócenia łacińskich słów "carnem levare", oznaczających "odrzucić mięso". Karnawałem nazywano bowiem ostatni tydzień przed Wielkim Postem. W dawnej Polsce zamiast słowa "karnawał" mówiono "mięsopust", co było niemal dosłownym tłumaczeniem z łaciny.
Karnawał był więc szaleńczą zabawą tuż przed okresem postu. Jedzono wówczas mięso aż do przesytu. Ten krótki karnawał zaczynał się w tłusty czwartek.
Pierwotnie zatem tłusty czwartek nie kojarzył się z pączkami lecz z mięsem. W wielu krajach pozostało tak zresztą do dziś. Na przykład w Hiszpanii tłusty czwartek obchodzi się biesiadami na wolnym powietrzu, na których je się przede wszystkim kiełbasę z tzw. hornazo (mały chleb zapiekany z jajkiem na twardo). Inna tradycyjna hiszpańska potrawa jedzona w ten dzień to tortilla de chorizos (mączny placek, rodzaj omletu z pikantną kiełbasą).

za: kosciol.wara.pl

< Poprzedni   Następny >
Dzisiaj jest:
19 Lipca 2019
Piątek
Imieniny obchodzą:
Alfred, Arseniusz,
Lutobor, Rufin,
Wincenty, Wodzisław
Do końca roku zostało 166 dni.
Siła różańca
croppednowennapompejanska.jpg
Rycerze Kolumba
level0_logo.gif


diecezja_m.gif

biblia.png

serwispapieski_2.png 

Gościmy
Aktualnie jest 36 gości online
Statystyka
Użytkownicy: 43
Newsy: 1425
Odnośniki: 18
odwiedzających: 4059728
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?