logo image
STRONA GŁÓWNA
SANKTUARIUM
PARAFIA
MUZEUM
GALERIA
CZYTELNIA
OGŁOSZENIA
PORZĄDEK MSZY ŚWIĘTYCH
Kancelaria
wtorek
9.00 - 10.00
środa
pół godziny
po wieczornej Mszy św.
sobota
9.00 - 10.00


logo image

<logo image

logo image
STRONA GŁÓWNA
29 Rocznica Męczeńskiej Śmierci Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki PDF Drukuj E-mail

"Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które są zdolne przemieniać świat na lepsze. To nadzieja milionów Polaków. Nadzieja tym silniejsza, im bardziej jest zespolona ze źródłem wszelkiej nadziei - z Bogiem".

Bł. Ks. Jerzy Popiełuszko


  Mamy piękną polską złotą jesień, która jak co roku wzbudza w sercach ludzkich nostalgię zmuszając do refleksji nad przemijaniem i do wspomnień. Październik jest również szczególnym miesiącem w życiu Kościoła, w którym wspominamy dwóch wielkich Polaków patriotów, których relikwie spoczywają w Sanktuarium we Włocławku nieopodal Tamy.

Dnia 18 października przeżywaliśmy 29 Rocznicę Męczeńskiej Śmierci Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, Kapelana Ludzi Pracy i wielkiego orędownika prawdy oraz godności człowieka. Uroczystości rozpoczęły się na włocławskiej Tamie od powitania przybyłych gości, delegacji oraz pocztów sztandarowych przez Przewodniczącego NSZZ Solidarność Regionu Toruńsko-Włocławskiego p. Janusza Dębczyńskiego oraz modlitwy do błogosławionego męczennika poprowadzonej przez Pasterza Diecezji ks. bp. Wiesława Alojzego Meringa. W następnej kolejności delegacje na czele z biskupami włocławskimi złożyły wieńce, kwiaty oraz znicze przy tablicy upamiętniającej śmierć męczeńską bł. ks. Jerzego i w procesji różańcowej z relikwiami podążyliśmy do Sanktuarium Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Po części artystycznej wykonanej przez uczniów Gimnazjum im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki SPSK z Modzerowa uczestniczyliśmy w Uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ks. Bp Wiesław Alojzy Mering. W koncelebrze uczestniczyli biskupi włocławscy ks. bp Stanisław Gębicki oraz ks. bp Bronisław Dembowski a także kapłani z Wyższego Seminarium Duchownego, Kurii Diecezjalnej, z dekanatów włocławskich jak również z Warszawy, Żoliborza, Suchowoli,  Górska, Bydgoszczy, Rembertowa, Bądkowa i Szpetala Górnego. Mieliśmy radość gościć rodzeństwo ks. Jerzego: jego najstarszą siostrę Teresę z rodziną oraz braci Józefa i Stanisława, którzy przybyli również ze swoimi rodzinami. Cieszyliśmy się także obecnością naszego Przełożonego Generalnego o. Ludwika M. Pociask, który przyjechał na uroczystości prosto ze Słowacji. Słowo Boże pełne ekspresji a także refleksyjnego odniesienia wygłosił Prowincjał Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani, o. Świerad M. Pettke. Po Eucharystii każdy pielgrzym  oddał cześć relikwiom bł. ks. Jerzego Popiełuszki i został zaproszony na poczęstunek.

Pragniemy podziękować za obecność na uroczystościach Księżom Biskupom Diecezji Włocławskiej, Przedstawicielom Administracji Rządowej i Samorządowej, Parlamentarzystom paniom Posłankom i panom Posłom na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Dziękujemy przedstawicielom Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego, Starostwa Powiatowego oraz Gminy Włocławek, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Dziękujemy także gospodarzom naszego miasta: wice Prezydentowi Jackowi Wojciechowskiemu, jak również Przewodniczącym Rady Miasta Włocławek wraz z Radnymi.

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko jest patronem wszystkich ludzi pracy. Dlatego też gorąco pragniemy podziękować wszystkim zaprzyjaźnionym z nami ludziom pracy za ich obecność a w szczególności Związkom Zawodowym NSZZ Solidarność Regionu Bydgoskiego, Toruńsko Włocławskiego i Podregionom przybyłym z Pocztami Sztandarowymi. Bardzo serdecznie dziękujemy za obecność i pomoc logistyczną Związkom Zawodowym NSZZ Solidarność 80 z Regionu Kujawsko Pomorskiego, a także Przewodniczącemu Prezydium Komisji Krajowej p. Markowi Mnich, który przybył z przewodniczącymi regionów z całej Polski wraz z pocztami sztandarowymi związków. Dziękujemy komendantom i przedstawicielom Służb Mundurowych: Miejskiej Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, a także Dyrektorowi Zakładu Karnego we Włocławku oraz Pocztom Sztandarowym przybyłym z nimi. Podziękowania należą się Dyrektorom szkół SPSK oraz Dyrektorom szkół włocławskich, którzy przybyli wraz z młodzieżą i Pocztami Sztandarowymi.

Nie możemy zapomnieć o Kapłanach reprezentujących kapitułę katedralną, pracownikach Kurii Diecezjalnej, Magnificencji ks. Rektorowi, Profesorom oraz moderatorach Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku z diakonami i klerykami. Dziękujemy również za obecność księżom Dziekanom, Proboszczom oraz Kapłanom przybyłym z diecezji włocławskiej.

Pragniemy wyrazić swoją wdzięczność księżom gościom z poza Włocławka: ks. prał. Tadeuszowi Bożełko kustoszowi Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki z Żoliborza, ks. Tomaszowi Małyszko proboszczowi z Suchowoli z rodzinnej miejscowości bł. ks. Jerzego, ks. prał. Józefowi Kubalewskiemu kustoszowi Sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy gdzie ks. Jerzy miał ostatnią Mszę św., ks. dr Pawłowi Nowogórskiemu Dyrektorowi Centrum Edukacji Młodzieży im. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki z Górska gdzie ks. Jerzy został uprowadzony oraz naszym ojcom i Braciom Pocieszycielom z Domu Prowincjalnego z Włocławka. Dziękujemy serdecznie za obecność siostrom zakonnym habitowym i niehabitowym, które zawsze towarzyszą podczas naszych uroczystości. 

Obecnym z nami budowniczym, darczyńcom oraz przyjaciołom Sanktuarium Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki również jesteśmy wdzięczni za obecność. Dziękujemy za obecność mediom włocławskim jak również Telewizji Trwam. Chcielibyśmy podziękować p. Krzysztofowi Malatyńskiemu, Dyrektorowi Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku za zapewnienie opieki medycznej podczas naszych uroczystości.  Parafianom i parafiankom składamy wielkie wyrazy wdzięczności za obecność i pomoc w przygotowaniach.

Widzimy teraz jak bardzo potrzebna jest w naszym narodzie, w naszym nadwiślańskim mieście solidarność „serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które są zdolne przemieniać świat na lepsze” jak to czynił sam bł. ks. Jerzy. On 18 października 2013 r. podczas liturgii na włocławskiej tamie i w Sanktuarium Męczeństwa wszystkich nas połączył i zjednoczył. To jest właśnie nadzieja milionów naszych rodaków: „Nadzieja tym silniejsza, im bardziej jest zespolona ze źródłem wszelkiej nadziei - z Bogiem.”

      (K.M.R.K)

  

GALERIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI

FOTORELACJA  NA  DDWŁOCŁAWEK

< Poprzedni   Następny >
Dzisiaj jest:
16 Lipca 2019
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Andrzej, Benedykt,
Dzierżysław,
Dziersław, Eustachy,
Eustachiusz, Faust,
Maria Magdalena,
Marika, Ostap, Ruta,
Stefan
Do końca roku zostało 169 dni.
Siła różańca
croppednowennapompejanska.jpg
Rycerze Kolumba
level0_logo.gif


diecezja_m.gif

biblia.png

serwispapieski_2.png 

Gościmy
Aktualnie jest 37 gości online
Statystyka
Użytkownicy: 43
Newsy: 1425
Odnośniki: 18
odwiedzających: 4053057