logo image
STRONA GŁÓWNA
SANKTUARIUM
PARAFIA
MUZEUM
GALERIA
CZYTELNIA
OGŁOSZENIA
PORZĄDEK MSZY ŚWIĘTYCH
Kancelaria
wtorek
9.00 - 10.00
środa
pół godziny
po wieczornej Mszy św.
sobota
9.00 - 10.00


logo image

<logo image

logo image
STRONA GŁÓWNA
Pannie Świętej cześć... PDF Drukuj E-mail


14 września o godz. 9 w kaplicy parafialnej Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem o. Ludwika M. Pociaska CCG, generała  Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani, podczas której homilię wygłosił proboszcz o. Kamil M. Kraciuk CCG.

Eucharystia sprawowana była w intencji osób zaangażowanych w renowację kapliczki, która znajduje się przy ul. Płockiej, a dedykowana jest Maryi Niepokalanej. Po Komunii Świętej o. proboszcz podziękował dobrodziejom, a zwłaszcza  Małgorzacie i Jerzemu Wiśniewskim z PBG SA,  (małżonkowie Wiśniewscy nie mógli uczestniczyć w uroczystości), przewodniczącemu Rady Miejskiej we Włocławku Władysławowi Skrzypkowi, radnej Dorocie Dzięgelewskiej i Leszkowi Oleradzkiemu, który w imieniu sponsorów nadzorował przebieg prac renowacyjnych.
Kapliczkę w 1947 r. wybudowali tutejsi mieszkańcy, zainspirowani przez Annę Sawicką. Z jej inicjatywy przygotowano amatorskie przedstawienie teatralne pt. „Ułan i młynarka”; za kwotę uzyskaną ze sprzedaży biletów miały być zakupione materiały budowlane. Niestety, znalazł się ktoś, kto poinformował tzw. władzę ludową o celu przyświecającym zorganizowaniu kulturalnej imprezy. W konsekwencji pani Anna została „pociągnięta do odpowiedzialności karnej”. Jednak jak powszechnie wiadomo, Polak – jeśli naprawdę czegoś chce i jest przekonany o swojej racji, to potrafi zdobyć się na wiele... Spontanicznie przeprowadzono zbiórkę pieniędzy i niebawem, dzięki zaangażowaniu mieszkańców Łęgu, kapliczka została wybudowana, a następnie poświęcona. Odtąd stała się miejscem modlitwy; tu m.in. odprawiano nabożeństwa majowe. 
Obrzędu błogosławieństwa odnowionej kapliczki po Mszy św. dokonał o. Ludwik M. Pociask w asyście o. Kamila M. Kraciuka i w obecności wiernych. Wspólnie odśpiewano czcigodną pieśń „Cześć Maryi, cześć i chwała”, a na zakończenie o. proboszcz raz jeszcze podziękował sponsorom i wszystkim, którzy pracowali nad renowacją obiektu; należy do nich m.in. Leonard Mańkowski z rodziny pani Anny Sawickiej. Krótką mowę okolicznościową wygłosił również Władysław Skrzypek.
Dobrze jest, gdy lokalna społeczność czuje się odpowiedzialna za swoje środowisko. Jeszcze lepiej, gdy myśląc o przyszłości widzi przeszłość i przez nią idzie naprzód. Poznanie własnej historii, tworzących ją ludzi i wydarzeń, sprawia, że stajemy się współwłaścicielami i członkami naszych małych ojczyzn.

Red. Małgorzata Seklecka
Przewodnik Katolicki „Ład Boży” 28.09.2008
Dziękujemy Redakcji za udostępnienie artykułu.
Opiekun Strony Internetowej
Br. Stanisław M. Krause CCG

< Poprzedni   Następny >
Dzisiaj jest:
16 Lipca 2019
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Andrzej, Benedykt,
Dzierżysław,
Dziersław, Eustachy,
Eustachiusz, Faust,
Maria Magdalena,
Marika, Ostap, Ruta,
Stefan
Do końca roku zostało 169 dni.
Siła różańca
croppednowennapompejanska.jpg
Rycerze Kolumba
level0_logo.gif


diecezja_m.gif

biblia.png

serwispapieski_2.png 

Gościmy
Aktualnie jest 26 gości online
Statystyka
Użytkownicy: 43
Newsy: 1425
Odnośniki: 18
odwiedzających: 4053039