STRONA GŁÓWNA arrow PARAFIA
PARAFIA
Otwarcie Muzeum Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki
muzeum_1.jpg

„Aby z tej śmierci wyrosło dobro, jak z krzyża zmartwychwstanie”

Te słowa św. Jana Pawła II stały się myślą przewodnią otwartego dnia 7 czerwca 2015 roku we Włocławku, w piątą rocznicę beatyfikacji ks. Jerzego, Muzeum Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Muzeum powstało przy Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w ramach projektu „Szlak męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki” realizowanego z udziałem środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Czytaj całość...
Wizyta uczniów Zespołu Szkół nr 11 w muzeum.

dsc_5866.jpg12 czerwca 2015 r.  uczniowie Zespołu Szkół nr 11 ( kl. III gimnazjum i kl. VI Szkoły Podstawowej) pod opieką swych katechetów odwiedzili multimedialne muzeum męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Młodzież zwiedzając muzeum mogła zapoznać się z życiem i nauczaniem ks. Jerzego, posłuchać wspomnień o niełatwych czasach w których przyszło Mu żyć. Młodzi ludzie zwiedzając muzeum mogli bliżej poznać wartości którymi w życiu kierował się bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Danuta Szmajda, o. Rafał Dubień CCG

Zapraszamy do galerii

Odpust Parafialny
sam_2692.jpgUroczystości odpustowe w naszej parafii odbyły się 17 maja. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił Proboszcz Parafii Najświętszego Serca Jezusowego we Włocławku, ks. Paweł Szymański.
Czytaj całość...
Chwalcie łąki umajone

1 maj 2015


"Chwalcie łąki umajone, góry doliny zielone,

chwalcie cieniste gaiki, źródła i piękne  strumyki"

Maj to czas uwielbienia dla Matki Najświętszej. Gdy przyroda wokół budzi się do życia i rozkwita, "rozkwitają" też bogactwem kwiecia i kolorowych wstążek figurki i przydrożne krzyże. Po strudzonym pracą dniu ludzie gromadzą się wokół aby przy zachodzie słońca śpiewem wspólnie wielbić Maryję, Matkę Boga - Człowieka i nas wszystkich. Babcie przyprowadzają wnuki, matki dzieci i tak od najmłodszych lat zakorzenia się miłość do tej Matki, która otacza nas matczyną opieką każdego. W parafii Matki Bożej Fatimskiej jest wiele figurek i krzyży, przy których zgodnie z tradycją co wieczór gromadzą się wierni aby śpiewać litanię do Matki Bożej Loretańskiej.

Czytaj całość...
Wzrastamy w WIERZ(Ż)E

W ubiegłym roku 2012 rozpoczęliśmy w naszym Sanktuarium budowę wieży, której wysokość wraz z krzyżem osiągnie 43 metry. W historii Kościoła wieża łączyła w sobie element praktyczny i symboliczny. Do dzisiaj wieża jest znakiem skłaniającym do podniesienia w górę myśli i serca, aby osiągnąć niebo. Wieża także mówi nam o miejscu, które Bóg wybrał na ziemi, aby zamieszkać pośród ludzi. Na wieży umieszcza się również dzwony, które ogłaszają ważne wydarzenia i wzywają do zgromadzenia się na wspólną liturgię i modlitwę. Ta wieloraka symbolika jest zachowana również w naszej budowli. Najpierw wieża, która ma być religijnym znakiem (zwieńczonym krzyżem) widocznym z daleka i wskazującym pielgrzymom drogę do celu. Wieża jest orientowana na miejsce męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i duchowo łączy tamę ze świątynią, która jest sercem Sanktuarium. „Święte dążenie w górę”, wspinanie się po stopniach wzwyż, od jednej platformy do drugiej, aż do szczytu wieży – sięgającego samego nieba, to nieustanne dążenie człowieka i symbol świętej wymiany tzn. Boga, który kocha zawsze jako pierwszy, działa jako pierwszy i jest niedościgły w hojności udzielanej łaski oraz trudu i wysiłku człowieka. Nasza wieża będzie smukła, strzelista ku niebu, kierując wzrok patrzących w górę. Jej przeszklenie sprawi, że podświetlona wieczorem snopem światła przebijać się będzie ku niebu. Jej ukoronowanie stanowić ma platforma widokowa, dostępna dla pielgrzymów, do której prowadzą schody i 8 osobowa winda, łącząca kondygnacje: muzeum, kościoła i balkonu widokowego.

Symboliczność wieży, ale także jej usytuowanie wyraża kolejne „zadanie” Sanktuarium: czuwanie nad bezpieczeństwem mieszkańców, a w razie zagrożenia staje się ostatnim bastionem i schronieniem. „Ty jesteś dla mnie obroną, wieżą warowną przeciwko wrogowi”(Ps 61,4). Tak jak Maryja: „Wieża Dawidowa”, „Wieża z kości słoniowej”, tak Bł. Ks. Jerzy staje się przez promieniowanie łaski wieżą obronną samego Boga i ucieczką dla ludzi doświadczanych i w niebezpieczeństwie ducha. Iglicę wieży stanowić będzie duży, podświetlany krzyż(nawiązujący kształtem do tego na kościele). W nawiązaniu do kształtu całego Sanktuarium, stanie się lampą oświetlającą drogi naszego życia(Ps 119,105), miejscem szczególnie wybranym i prowadzącym ku Bogu.

Obecnie dzięki łasce Bożej wybudowaliśmy 25 metrów wysokości wieży licząc od poziomu piwnic. Budowla jest bardzo skomplikowana, pracochłonna i precyzyjna, stad prosimy o nieustającą modlitwę w intencji naszej budowy, firmy budowlanej INBUD i ofiarodawców. Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim parafianom wspomagającym budowę, przybywającym do Sanktuarium pielgrzymom oraz innym ofiarodawcom z kraju i z zagranicy. Szczególne podziękowania należą się Ks. George`wi i przyjaciołom z USA.

                                                                                               o.Świerad M. Pettke CCG

GALERIA

 

 

<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 19 - 27 z 136
Dzisiaj jest:
24 Kwietnia 2018
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Aleksander, Aleksy,
Egbert, Erwin,
Erwina, Fidelis,
Grzegorz, Horacy,
Horacjusz, Zbroimir
Do końca roku zostało 252 dni.
Siła różańca
croppednowennapompejanska.jpg
Rycerze Kolumba
level0_logo.gif


diecezja_m.gif

biblia.png

serwispapieski_2.png 

Gościmy
Aktualnie jest 44 gości online
Statystyka
Użytkownicy: 43
Newsy: 1402
Odnośniki: 18
odwiedzających: 3239607
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?