Duszpasterze
PROBOSZCZ
o. Damian M. Kosecki CCG
(Kustosz Sanktuarium Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki)
Od 2014
Congregatio Fratrum Consolatorum de Gethsemani (CCG)
Założycielem Zgromadzenia jest kapłan pochodzący z Czech o. Jan Józef Litomisky. Na podstawie dekretu Stolicy Apostolskiej 7 kwietnia 1922r. arcybiskup Wiednia erygował kanonicznie i zatwierdził Zgromadzenie Braci Pocieszycieli z Getsemanii z domem macierzystym przy kościele Najświętszego Zbawiciela w Wiedniu. Pocieszyciele bardzo szybko rozwijali się również w Czechach i na Słowacji. Powstały kolejno trzy prowincje: austriacka (3 domy), czeska i słowacka (w sumie 19 domów z 200 zakonnikami).
W 1935r. został założony klasztor p.w. świętych Cyryla i Metodego w Jerozolimie na Górze Oliwnej. Słowiańskie korzenie oraz intensywny rozwój zgromadzenia spowodowały nieprzychylność władz okupacujnych, zarówno niemieckich jak i rosyjskich. Ale była to dopiero zapowiedź tego, co miało nastąpić. Jednej nocy, z 13 na 14 kwietnia 1950r. w całych Czechach i Słowacji równocześnie zlikwidowano wszystkie klasztory męskie, a zakonników zamknięto do więzień i tzw. "koncentracyjnych klasztorów". W sierpniu ten sam los spotkał wszystkie zakony żeńskie. W sumie uwięziono 13 tysięcy zakonnic i zakonników. Uwięziony został również Ojciec Założyciel, który po 6 miesiącach więzienia i internowania zmarł w Pradze 6 czerwca 1956r.
Po wznowieniu działalności zakonu na terenie Czech i Słowacji Zgromadzenie liczy obecnie ok. 60 zakonników pracujących w 4 prowincjach, a siedziba Przełożonego Generalnego została przeniesiona do Sanktuarium Maryjnego w Mariance pod Bratysławą. W Polsce pierwsza placówka Zgromadzenia została założona w 1982r, natomiast we Włocławku od 1995r. istnieje dom prowincjonalny i prowadzony jest dom formacyjny Zgromadzenia.
Herb Braci Pocieszycieli
Zapraszamy na stronę: